Tesisat Nedir?

TDK'ya göre belli bir işin sağlanmasına yardım eden araçların, uygun yerlere döşenmesi veya döşenen bu araçların tümüne tesisat ismi verilmiştir. Taşıdığı maddeye göre önüne ek alarak daha da anlamlı hale gelir. Su taşıyorsa su tesisatı, doğalgaz taşıyorsa doğalgaz tesisatı, elektrik taşıyorsa elektrik tesisatı halini alır. Yeni yada eski olsun, ev, villa, fabrikada olsun fark etmez. Bir gün aniden tesisatınızda bir problem ortaya çıkar ve tesisatçıya ihtiyacınız olur. Kimi zaman damlatan bir musluk, kimi zamanda su sızdıran bir boru sizi profesyonel tesisatçıdan hizmet almaya zorlar.

Mekanik Tesisat Nedir? Ne Değildir?

Mekanik tesisat, yaşam ve çalışma alanlarında, yaşamı kolaylaştırmak ve konforu arttırmak için yapılan çeşitli mekanik sistemlerin tümüne denir. Diğer bir deyişle, mekanik tesisatlar bina ısıtma, soğutma, havalandırma ve otomasyon gibi işlerin tümüdür.

Mekanik Tesisatın Alt Dalları

Isıtma Tesisatı

Isıtma sistemleri kullanım yeri ile ilgilidir. İç mekandaki ısı ihtiyacını karşılamayı ve ısı kaybını önlemeyi amaçlar. Başka bir tabirle, ısıtma tesisatının ana görevi, kullanım alanını söz konusu sıcaklıkta tutmaktır. Tesisat, mekanik ve elektrik tesisatı olarak ikiye ayrılırsa, ısıtma tesisatı iki ana konuya odaklanır: merkezi ısıtma ve bölgesel ısıtma. Merkezi ısıtma sistemi, tek bir merkezden elde edilen ısı enerjisinin yapılara dağıtılmasını ve birbirinden bağımsız bölümlerin ısıtılmasına yarayan bir sistemdir. Bölgesel ısıtma, doğalgaz sobaları, merkezi kazanlar, petekler, kombiler, klimalar, şömineler, sobalar, su ısıtıcıları gibi merkezi sistemden bağımsız olarak çalışan cihazları ve ekipmanları içerir.

Sıhhi tesisat: Sıhhi tesisat, yapılara insanların kullanım ihtiyacı olan suyun ulaştırılması, depolanması ve ısıtılması, kullanılan suyun filtrelenmesi, arıtılması, yumuşatılması, basınçlandırılması ve bağımsız bölümlere ulaştırılması dahil pek çok işi içine alır. Sadece temiz su değil, atık suların ve yağmur sularının uzaklaştırılması da sıhhi tesisat faaliyet alanındadır.

Sıhhi Tesisatın Alt Dalları

Temiz su tesisatı: Şehirlerde ana hat (şebeke) borusundan alınan temiz suyun konut yada işyetlerindeki son kullanım noktalarına ulaştırılması için döşenen boru ve ara bağlantı elemanlarının tümüdür. Sahip olduğu basınç değeri sayesinde yüksek noktalara kadar su ulaştırılmasını sağlar.

Atık su tesisatı: Ev ve iş yerlerine ulaştırılan temiz su, kullanılır ve kirlenir. Yapıdan uzaklaştırılması gereken pis suları, giderlerden yapı dışındaki rögara kadar taşıyan boru ve bağlantı parçalarından oluşan sistemlerin tümüne verilen addır.

Doğalgaz tesisatı: Bir petrol türevi olan doğalgaz, aslında yer kabuğunun altında bulunan fosil kökenli bir tür yanıcı gaz karışımıdır. Doğalgaz zehirsiz, renksiz, kokusuz ve havadan daha hafiftir. Ancak fark edilir olması açısından tüketicilere sunulmadan keskin kokulu hale getirilir. Doğalgaz tesisatı, ana vana, ana dağıtım borusu, iç mekandaki borular, doğalgazın kullanım alanlarında güvenli bir şekilde tüketilmesi için basınç regülatörü, sayaç, gaz dedektörü, selonoid valf gibi ekipman ve cihazları kapsar.

Yangın tesisatı

Havalandırma tesisatı

Klima tesisatı

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara