Alaturkayı Klozete Çevirme

Herkese kesinlikle bir gün evinde veya işyerindeki sıhhi tesisat arızası için tesisatçı gerek olabilir. Kalorifer tesisatında kaçak olabilir, klozet su sızdır, musluk salmastrası bozulabilir, tuvalet gideri tıkanır, evde gaz kokusu olabilir. Kısacası benzer bir sürü arıza ortaya çıkabilir. Her geçen gün tesisat elemanları eskir ve yalnızda usta belgeli tesisat profesyonellerinin çözebileceği acil tesisatçı durumları oluşmasına neden olur. alaturka tuvaleti klozete dönüştürmek için su tesisatçısı aramaya başladığınızda onlarca seçenek karşınıza çıkar. Ama doğru tercihi nasıl yapacaksınız? Cevabını bu yazının devamında bulacaksınız.

Alaturka Tuvelet Nedir?

Türkiye'de yaygın kullanılan, yer seviyesiyle aynı seviyedeki yer tuvaletine alaturka adı verilmiştir. Alaturka tuvalet taşı geçmişten günümüzde köy evlerinde, bahçe evelerinde, misafir tuvaletlerinde sıklıkla tercih edilmiş, halen edilmektedir. Yaygın tercih edilmesinin sonucunda ise "turka" kelimesi ile özdeşleşmiştir.

Alaturka Tuvaleti Klozete Dönüştürüyoruz

Bizim işimiz mutfak, banyo ve tuvaletlerdeki sorunları çözmek. Banyodaki su kaçağı sebebiyle borularını yenilemek gerekebilir, ısınmayan kaloriferler olabilir, su saati kollektörü eskimiş ve su kaçırıyor olabilir. Ya da yer tuvaletini klozete çevirmek isteyebilirsiniz. İşte tam bu noktada biz devreye giriyoruz. Bu dönüşümü yapmanın iki yolu var. Hadi detaylıca açıklayalım.

Alaturka Tuvaleti Klozete Dönüştürme Şekilleri

1- Zor ama sağlam yoldan çözüm

Müsterilerimize klozet dönüşümü için iki yol sunuyoruz. Birincisi daha çok işçilik, zaman ve para gerektiriyor. Önce alaturka yer taşını kırarak yerinden çıkartıyoruz. Eğer varsa bağlı olduğu S şeklindeki boruyu düz pimaş boru olacak şekilde değiştiriyoruz. Bu pimaş boru bağlantısını alttan çıkışlı klozet için uygun hale getiriyoruz. Yer tuvaletinden kalan boşlukları harç ile doldurduktan sonra, eğer müşterimizde aynı seramikten varsa seramik yapıştırıyoruz. Yoksa benzer seramik ile tamir ediyoruz. Duvardaki su hattından ister sıva üstü ister sıva altı su tesisatı çekiyoruz. Bu tesisat klozet rezervuar dolumu ve taharet musluğu için gereklidir. Sonuç olarak klozet montajına hazır halde, harcın kuruması ve seramiğin sağlamlaşması için bekliyoruz. Artık klozet montajı yapılabilir. Bu şekilde yapılan dönüşüm bizim önerdiğimiz dönüşüm tipidir. Sebebini ikinci çözüm yolu yazımızı okuduğunuzda anlayacaksınız. Hadi şimdi diğer çözüm neymiş onu inceleyelim.

2- Kolay ama sonradan baş ağrıtabilir ikinci çözüm

Çoğu müşterimiz ilk çözümdeki kırımdan kaynaklı oluşacak toz ve pisliği istemez. Bunun için ilk olarak "usta daha kolay bir yolu yok mu?" diye sorarlar. Klozetin giderini alaturka tuvaletin giderine bağlayalım direk ne olacak ki? Tam olarak öyle olmuyor. Çünkü alaturka yer tuvaleti halihazırda bir sifonlu gider yapısına sahip. Peki bunun ne zararı var? Üstüne yerleştirilecek klozetin de kendi özelliği olarak sifon yapısı vardır. Bu, suyun giderken iki kez S şeklinde bir yoldan geçmesi anlamına gelir. Yol uzar ve zorlaşır. Tıkanıklık olasılığı artar. Bu sebeple bu çözümü önermiyoruz. Bir kere uğraşmak her gün uğraşmaktan iyidir. Bu tarz yapımı zor ve pahalı işlerinizde daima sağlam yolu tercih etmenizi öneririz.

Bu yöntemde alaturkayı alafrangaya çevirme aparatı kullanılabilir. Bu aparat klozetin çıkışını yer tuvaleti girişine bağlamayı kolaylaştıran bir aparattır. İnternette hazır kitler satılsada, sağlam sekilde dönüştürmek daha mantıklıdır.

En ucuz, işinde uzman ve garantili alaturka tuvaleti klozete dönüştürmek için tesisatçı ustası nasıl bulunur?

Tesisat elemanlarının kötü özelliklerinden biriside suyun zamanla gözle görülür şekilde yarattığı korozyon sonucu işlev kaybına uğramasıdır. İşlevini yitiren tesisat ara elemanı çalışmaz. Görevini bırakan bir eleman her sistemde olduğu gibi su tesisatı sistemlerinde de sistemin durmasına yol açar. Tüketiciler çoğunlukla arızayı kendileri gidermek için araştırmalara girerler. Aramalar sonucu bu işi bir profesyonelin yapması gerektiğine karar verirler. Kolayca alaturka tuvaleti klozete dönüştürmek için tesisatçı aramasına yönelik yapılan çalışmada karşınıza onlarca firma çıkacaktır. Zor olansa aralarından size uygun olan, işinizi sorunsuz tamamlayıp garantili hizmet alabileceğiniz ustayı seçmektir.

alaturka tuvaleti klozete dönüştürmek için Usta Belgeli Tesisatçı: Arama ve Seçim İpuçları

Tuvaletiniz tıkandığında makinalı tesisatçı bulmanız gerekir. Komşularınıza, site yöneticisine, emlakçıya ya da internete sorabilirsiniz. Bu işin kolay kısmıdır. Asıl zor olan pek çok seçenek arasından size uygun olan güvenilir hızlı ve en uygun fiyatlı tesisatçıyı seçmektir. Mülk sahipleri için öncelikli olan nokta ise doğru hizmeti doğru fiyata işinde uzman tesisatçılardan almaktır. Bu durum, küçük büyük fark etmeden, evinizdeki basit bir sıhhi tesisat onarımında veya yeni villanızın sıhhi tesisat sistemi kurulumunda geçerliliğini korur.

En Pahalı Seçim: En Ucuz Çözümdür

Eski demir borularda oluşan su kaçakları gibi yaygın sıhhi tesisat problemleri bile, onarımlar doğru şekilde yapılmazsa, yüzlerce veya binlerce liralık hasarlara neden olabilir. Bu durum konut sahipleri için büyük rahatsızlık yaratır. Vasıfsız işçilik, yanlış uygulamalar, uygun olmayan su tesisatı parçaları, enerji ve para kaybına neden olabilir. Tesisatçı işlerinizi emanet etmek için güvenilir tesisatçılar bulmak istiyorsanız ilk aradığınız numaraya hemen işinizi teslim etmekten kaçının. Su ve doğalgaz tesisatı onarımlarınız için kalifiye sertifikalı su tesisatı uzmanlarını bulmak için adayları karşılaştırın.

Alaturka tuvaleti klozete dönüştürmek için, rastgele su tesisatçısı seçmekten kaçının. Bunun için aşağıdakileri dikkate alın;

Ustalık belgesi ve gerçek bir adrese sahip tesisatçı doğru seçim olacaktır. Evinize rastgele bulduğunuz bir su tesisatçısını almayın. Günümüzde alet çantasını alan hemen "tesisatçıyım" diye piyasaya çıkıyor. Müşteriler ise doğal olarak evine çağırdığı tesisatçıya "belgelerinizi gösterir misiniz?" Diye sormuyor. Bir örnek üzerinden durumu incelersek; numarasını internetten bulduğunuz ustayı aradınız, geldi ve işi yapıp gitti. Sonraki gün arızanın devam ettiğini fark ettiniz. Aradınız ama açmadı. Adresini de bilmiyorsunuz. Tek bildiğiniz bir telefon numarası. Başka bir su tesisatçısı bulup sorunu çözmeniz gerekti. Hem dolandırılmış oldunuz hem de iki kez para ödemek zorunda kaldınız. Belki evinizi su bastı maddi hasar oluştu. Belki komşunuzla tartışmanıza sebep oldu. Daima bizim gibi belgeli, adresinde uzun yıllar müşterilerin saygısını kazanmış, güvenilir, profesyonel tesisatçılara işinizi teslim edin, rahat edin.

Başka Neler Yapıyoruz?

 1. Tıkanıklık Açma
 2. Su Kaçağı Tespiti
 3. Temiz Su Tesisatı
 4. Pis Su Tesisatı
 5. İlaçsız Petek Temizliği
 6. Kalorifer Tesisatı
 7. Kombi Tesisatı
 8. Su Saati Kollektör Montajı
 9. Radyatör (Kalorifer Petek) Montajı
 10. Hidrofor Tesisat ve Montajı
 11. Armatür Montajı ve Demontajı
 12. Komple Villa Tadilatı
 13. Klozet İç Takım Tamiri
 14. Klozet Montajı
 15. Banyo Aksesuarları Montajı
 16. Banyo Mobilya Montajı
 17. Çamaşır ve Bulaşık Makine Montajı
 18. Gömme Rezervuar Tamiri
 19. Musluk Salmastra Tamiri
 20. Yerden Isıtma
WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara