Su Saati Kollektörü ve Ortak Su Boruları Yenilenmesi

apartman içindeki su kollektörü ve ortak su borularıKollektör, binaya bağlanan ana su hattını su saatlerine dağıtmayı sağlayan tesisat elemanıdır. Bir nevi çoklayıcıdır. Demir tesisat boruları ve kollektörler pek çok etkenden dolayı paslanır, aşınır ve en sonunda delinir yada patlar. Su saatleri mahalinde ıslaklık varsa, daire girişlerine yakın duvarlarda nemlenme, sararma varsa su kaçağı vardır. Sayaç kollektörü ve ortak su tesisatı borularının yenilenme vakti gelmiş demektir.

Apartmanda patlayan ortak su borusu nasıl değiştirilir?

Sayaç çıkışından itibaren her daireye ayrı boru gider. Ancak bazı apartmanlarda tek ana hat ve her dairenin kapısının yanında su sayacı bulunur. Bunlar iki ayrı durumdur.

İlk Durum: Sayaçlar aynı yerdeyse değişim yapılacak dairenin hangi katta olduğu işin boyutunu değiştirir. En üst katta sadece o katın borusu bulunurken, ilk kattan tüm dairelerin borusu geçer. Örneğin 3 katlı bir apartman olsun, bunun ilk dairesinden 3 boru, ikinci dairesinden 2 boru ve son daireden 1 boru geçer. En son dairenin hattı yenilenirken 3 daireyede girmek gerekir.

İkinci Durum: Sayaçlar katlara yayılmışsa, genelde merdiven boşluğunun orta kısmında tüm dairelere eşit mesafede ortak su borusu bulunur. Bu hattan sayaçlara ayrım yapılarak dairelere su ulaştırılır. Bu durumun tamirinde tüm binanın suyu kesilmek zorundadır. Evlerin içine girmek gerekmez. Bina içinde çalışılır.

Patlayan ortak borudan kim sorumludur?

Bu durum kat mülkiyeti kanununa göre bağımsız bölümler(daireler) dışındaki tamirler yönetime aittir şeklinde düzenlenmişken, bu konuda bir yönetim kararı alındıysa, buna göre belirlenir. Kimi binada "sayaçtan sonrası", kimi binada "daire içi" daire sahibine aittir kabulu yapılır.

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara