Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma sistemi, doğalgaz ve kombinin yaygın olmadığı geçmişte, toplu konutlarda ve apartmanlarda -kömür fuel-oil gibi- alternatif yakıtlar kullanılarak, ısıtma sorununu topluca çözdüğünden hızlıca yaygınlaşmıştır. Doğalgaz altyapısının oluşturulması sonucunda da, doğalgaz kazanlarına dönüşerek günümüzde halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

Peki Yurt Tesisat merkezi ısıtma sistemleri konusunda neler yapıyor?

kazan dairesinde oksijen kaynağı yapan tesisatçıSıfırdan sistem tasrımı, hesapları ve kurulumu, sonrasında bakım ve onarım hizmeti sunuyoruz. İster eski sistemi revize edin, ister yakıt dönüşümü yaptırın, istersenizde son teknoloji yeni bir sistem kurdurun. Tüm süreçlerde çözüm ortağınız. En iyi fiyat ve servis garantisi.

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır?

merkezi ısıtma sisteminin sıcak su boyleri ve eşanjörüIsı merkezinden kalorifer sistemine tek noktadan sıcak su girişi prensibine dayalı çalışır. Yapının tamamı için tek bir kazan vardır. Değişken olmakla birlikte, genelde sıcak kullanım suyu da bu sistemle üretilip evlere dağıtılır. Yalıtılmış apartmanlar için, diğer sistemlere göre avantajlı ve konforlu bir sistemdir.

Merkezi ısıtma sistemi fatura hesabı

Pay ölçer yada diğer adıyla kalorimetrelerle giriş ve çıkış sularının arasındaki enerji farkı hesaplanır ve fatura oluşturulur. Dolayısıyla az ısınan ev az, çok ısınan çok öder. Herkes ısındığı kadar öder. Tüm giderin %30'u ortak giderdir ve ısınma bedelinden bağımsız olarak tüm malikler tarafından ödenmesi zorunludur. Ayrıca bu konuyla ilgili yönetmelik bulunmaktadır.

Kombi mi? Merkezi mi?

Ev seçerken herkesin kafasını karıştıran bir sorudur. %30 ortak gider, pay ölçer, mantolama, kombiyi yakmayan alt komşu, sürpriz yapan doğalgaz faturası ve daha nice faktör girer işin içine. Peki sizin için en avantajlısı hangisi? Cevabı bulabilmek için yanıtlanması gereken sorular vardır. Bunlar; Evin kullanım şekli devamlı mı, Mevsimlik mi?, evde sürekli birileri bulunacak mı yoksa sadece akşamdan sabaha mı kullanılacak?, komşuların ve semtin ekonomik profili nedir? Herkes sizin kadar yakmayabilir, kimi için sıcak olan sizin için soğuktur. Bina mantolamalı mı? Sıcak su merkezi sisteme dahil mi değil mi? Yılda kaç ay yakılacak? Merkezi sistem hangi ayda açılacak? Bağımsız mı olmak istersiniz, bağlı mı? Merkezı sistemde daha az mı ödeyeceksiniz daha fazla mı? Dikkatlice karar vermekte fayda var.

Merkezi sistem dezavantajları

Bakım, onarım, tamir gibi durumlarda sistemin suyu tamamen boşaltılacağından bir noktadaki problem yüzünden herkesin soğukta kalma riski vardır. Isı pay ölçer yoksa herkes aynı parayı ödemek zorunda kalır. Genel olarak başkalarına bağımlılık söz konusu olur. Ortak kararlara tabi olursunuz. Merkezi ısıtma kullanmak istemiyorum diyemezsiniz, tamamen kapatma seçeneği yoktur. Termostatik vanalar bulunduğundan en kısık derecede yanmak zorundadır.

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara