Apartman Hidrofor Pompa Tamiri - Su Deposu Temizliği

makina dairesinde hidrofor genleşme tankı ve su depolarıHidroforlar apartmanlardaki su tesisatı sistemlerinin önemli parçalarındandır. Şebeke basıncının yetersiz kaldığı yüksek katlı binalarda en son daireye su ulaştırmada ve su kesintilerinden etkilenmemek için kullanılır. Hidrofor pompası arızalanıp sular kesilince hayat durur. Hidroforların hem termik elektrik elektronik parçalarını hem de motor ve pompa tamirini yapıyoruz.

Hidrofor Arızaları ve Çözümleri

1-Hidrofor Çalışmıyor

Hidrofora elektrik gelmiyor olabilir, sigortası atmış olabilir. Depoda su kalmamış ve flatör şamandıra koruma amaçlı çalışmasına engel olabilir.

2-Hidrofor çalışıyor ama basınç yok

Hidrofor çıkış vanası kapalı olabilir. Pompa hava yaptığından sıkıştırma görevini yapamaz ve tesisatta basınç oluşmaz. Hava tapası sökülerek su gelena kadar havası çıkarılmalıdır. Emiş tesisatından hava emiliyorsa basınç oluşmaz, kontrol edilmeli. Depoda su kalmamış olabilir. bu durumda hidroforu korumak için hemen kapatmalısınız.

3-Hidrofor çalışıp duruyor

Yukarıdaki fotoğraftaki kırmızı tank genleşme tankıdır. Bu tank içinde kauçuk membran bulunur. Bu membran zaman içinde delinebilir. Bu durumda görevini yapamayacağı için hidrofor anlık basınç değişimlerinde Hidrofor sürekli devreye girip çıkıyor. Tank içinde basınç yoksa yine görevini yapamayacaktır. Kompresörle tepesindeki siboptan hava basılmalıdır. Tankın altındaki geri kaçmayı önleyen çekvalf bozulmuş yada sıkışmış olabilir. Bu durumda basınç depolanamaz ve hidrofor sık sık devreye girip çıkıyor olabilir.

Su Deposu Temizliği

Gıda güvenliği açısından düşünüldüğünde, su depoları belirli aralıklarla boşaltılarak dezenfekte edilmeli ve sağlık için sağlıklı su içilmeli. Yürürlükteki yönetmeliğe göre su depolarını 6 ay periyotla dezenfekte edilmelidir. Temizliği yapılmayan su deposunda hareketsiz bekleyen suda bakteriler oluşabilir. Buda sindirim sistemi başta olmak üzere enfeksiyonlar gibi insan sağlığına olumsuz etki yapar. Su deponuzun bakım ve temizliğini belirli aralıklarla yaptırın.

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara